Cami Projesi – Tasarımca Design Office Skip to content →

Cami Projesi

Burçin Dinler tarafından tasarlanan ibadet yapı kompleksi; kent meydanı, cami ve içerisinde kütüphane, aşevi, konaklama ve eğitim alanları bulunan üç bölümden oluşmaktadır. Orta alanda bulunan cami, uzay kafes sistemi bir kubbe içerisinde sekizgen bir form tasarlanarak İslam sanatına atıfta bulunmaktadır. İslamiyette sekiz sayısı ebedi mutluluk ve sonsuzluğun sayısı olarak nitelendirilir. Bu nedenle ibadet alanı sekizgen plan üzerinden yükselen sekiz duvardan oluşmaktadır.

‘Ne olursan ol yine gel.’ felsefesi esas alınarak camiye dört yönden giriş düşünülmüştür. Bu tasarım yaklaşımı da, İslam dininin herkese açık olduğu gerçeğini destekler niteliktedir.
Sekizgen iç mekana sahip ibadet alanının üst kısmı, gökyüzüyle bağlantı sağlanması için boş bırakılmıştır. Caminin dört adet minaresi bulunmaktadır. Bu dört adet minare, tasarımı hem simetri anlamında desteklerken, hem de İslamiyetteki dört sayısının gizemini simgelemektedir. Örneğin; dört büyük melek, dört halife, dört mezhep gibi kavramları anlatmaktadır. Minareler, birer anıt şeklinde suyun içerisinden yükselmektedir. Üçüncü bölümde yer alan ve bir avlu etrafında tasarlanan yapıda, kütüphane, aş evi, konaklama ve eğitim alanları bulunmaktadır.

 

Published in Dini Yapılar